Через імпорт російської електроенергії екс-нардеп Олег Ляшко почубився з депутатом фракції «Слуга народу» Андрієм Герусом http://bit.ly/33qmJLfhttp://bit.ly/33qADwS Не вдаватимемося в тонкощі чвари, з’ясуємо тільки чи дійсно Україна закуповує електроенергію в РФ і чим це загрожує.

Так, правда. Від початку жовтня Україна поновила комерційний імпорт електроенергії з Росії http://bit.ly/2CuvyYD Факт підтвердили оператори ринку в обох країнах. Востаннє російську електроенергію закуповували ще 2015 року на ринку «на добу наперед».

Скільки купуємо?

Україна купувала в Росії минулого місяця в середньому 4,12 млн.кВт·год. Це багато чи мало? Це менше 1% від максимальної потужності, яку споживає Україна за добу. у http://bit.ly/2Kp46Qv

А от 1-3 листопада імпорт з РФ зріс у 3 рази — до 12 млн.кВт·год http://bit.ly/2NTr8zT За рік такими темпами «накрапало» б 4,38 млрд кВт·год.
Зараз Герус каже, що після 15 листопада Україна перестане купувати російську електроенергію. Але чи так буде – побачимо.

А скільки ж закупляли електроенергії у 2015 році?

Почнемо з того, що у 2015 році вітчизняні електростанції разом виробили 163 млрд.кВт·год http://bit.ly/33zuxKA З них спожито — 118,7 млрд кВт⋅год. Решта – на експорт. Найбільше електрики витрачають металургійна промисловість і населення, найменше — будівництво http://bit.ly/2CvVRxp Того ж року імпортувала Україна Україна з РФ 2 млрд 295,9 млн.кВт·год електроенергії з Росії. Це 1,4% від виробленої в Україні http://bit.ly/2pSsnqL

Чому почали купувати зараз?

Це стало можливим завдяки закону №1084 http://bit.ly/2JXX0Cc, який вносить зміни до закону «Про ринок електричної енергії» http://bit.ly/36JXeq2 Зокрема з подачі Геруса була вилучена частина восьма статті 67, що дозволило вільно імпортувати електроенергію з Росії.

Хоча ринок стартував тільки в липні цього року, сам закон ухвалили ще 2017 року. За ним ліквідовується спільний «казан», коли всі виробники продають струм ДП «Енергоринок» за встановленою держціною.

Чому потрібен ринок електроенергії?

Вартість електроенергії за новими правилами залежатиме від обсягів споживання, графіків розрахунків, платіжної дисципліни та споживання в розрізі доби. Також запроваджується біржа з продажу електроенергії.

Не встиг закон набрати сили, як від парламентарів посипалися зміни до нього.
Наразі у Верховній Раді зареєстровано одразу чотири закопроєкти. Серед них — і про скасування так званої «восьмої поправки», яка дозволяє закуповувати російську електроенергію. При чому — в двох редакціях.

Друзі, ми отримали десятки повідомлень від вас з проханням пояснити ситуацію з електроенергією. Не претендуємо бути останньою інстанцією, тому поки відповіли на найбільш поширені запитання, а також відправили сьогодні запити на інформацію в різні держустанови, щоб зібрати додаткову інформацію. Поки відповіли на частину питань. Якщо щось не так – пишіть у коментарях)